Nudný teoretický úvod

Aby se nějaké zařízení, na kterém jsou uložena data (disketa, zip...), mohlo pod linuxem používat, musí se tzv. namontovat (softwarově!, ne se vrtat v krabici!). Možná jste si všimli, že v adresáři /dev/ je spousta souborů. Každý soubor představuje jedno zařízení.

Např:
/dev/hda je master disk na primárním ide řadiči
/dev/hdb je slave zařízení na primárním ide řadiči
/dev/hdc je primární zařízení na sekundárním ide řadiči
/dev/cdrom je odkaz na cd mechaniku (třeba /dev/hdc)
/dev/fd0 bývá floppy

Tyto soubory ukazují na "syrový tvar" média. Pokud se podíváte třeba do /dev/hda (jestli máte právo na čtení), uvidíte master boot record, zavaděč systému... a vůbec vše co je na disku uloženo.
Toto je samozřejmě zajímavé pro pokusné účely, ale vy si chcete normálně procházet adresářovou strukturou, editovat svoje soubory a spouštět programy. K tomuto právě slouží příkaz mount.

Mount "připojí" zařízení z /dev/ na nějaký existující prázdný adresář (obvykle se takové adresáře nachází v /mnt/), a podle použitého filesystemu zpřístupní data tak, jak jste zvyklí.
syntaxe je následující:

mount co kam -t použitý_filesystem -o dodatečné_volby
Např:
mount /dev/fd0 /mnt/floppy -t vfat
připojí zařídení /dev/fd0 (floppy) na adresář /mnt/floppy a jako filesystem se použije vfat (což je fat16 i fat32) - tudíž můžete používat "dosové" diskety stejně jako dlouhá jména souborů.

K takovémuto mountování s "úplnými parametry" má však přístup pouze root. Pro uživatele je určen jednodušší způsob. Root nadefinuje příslušné parametry mountování do souboru /etc/fstab a dovolí uživatelům mountovat jen některá zařízení (třeba floppy a cdrom). Uživatel potom připojuje média postupem popsaným v následující části.

Mount v praxi

Lokální i síťové (hard)disky se montují automaticky při startu, takže se o to nemusíte starat (to je práce pro roota). Ale co výměnná zařízení jako cd-rom, floppy nebo zip? Pro tyto případy existují v adresáři /mnt/ podadresáře floppy/ a cdrom/. Podrobně je to popsáno ve Filesystem Hierarchy Standardu (FHS). Tyto adresáře se někdy přesouvají do root adresáře. Vy jako uživatel vložíde médium do cd mechaniky, napíšete příkaz
mount /mnt/cdrom
a v adresáři /mnt/cdrom máte obsah cd disku. Obdobně je to i s floppy mechanikou:
mount /mnt/floppy
S disketou pracujete stejně jako jste byli zvyklí z jiných operačních systémů. (jenom data nekopírujete na a:\data ale do /mnt/floppy/data)

Po ukončení práce s médiem ho musíte nejprve odpojit (umount), aby se zapsala všechna data z bufferů a systém nezpanikařil!

umount /mnt/floppy
Analogicky to samé provedete i pro jiná zařízení, která jste si sami připojili.

Je nutné podotknout, že tuto proceduru (mount/umount) musíte provést při *každé* výměně média. Tzn. pokud si chcete po disketách přenést domů 90MB, budete muset asi 63x vložit disketu, připojit disketu, nakopírovat data, odpojit disketu, vytáhnout disketu.

V případě nejasností se mě můžete na cokoli zeptat