Vývojová prostředí pod Linuxem


Pokud jste již dříve něco programovalli pod M$ DOGem nebo MS Wokny, tak jste pravděpodobně zvyklí na něco, čemu se říká IDE - Integrated Development Environment (např. Visual C++, bc, tp, [fpq]basic ...).
Jelikož Linux je postavený na základech UNIXu, exituje zde mnoho malých utilit, které dělají právě tu svou jednu věc. V Linuxu je zvykem, že zdrojové texty píšete ve vašem oblíbeném textovém editoru (proč se učit ovládání dalšího programu?), překládáte překladačem, spojujete linkerem a následně (většinou) odvšivujete debuggerem. (To samé dělají IDE, ale celé to schovávají pod jednu střechu - příkazy compile, build, make, debug ap. Navíc mají všechny komponenty stejné ovládání, takže ani netušíte, že pracujete s několika programy).

Každý by si měl najít nástroje, které mu vyhovují, a ty používat. Nikdo vás do ničeho nenutí. Je jedno, jakým editorem editujete zdrojový text - podstatný je výsledek. Zde je příklad několika nástrojů (ne všechny máme na 404, ale tlačíme na linux-admin@inf.upol.cz 8-).

Jestli vás předchozí výčet postrašil, nebojte se. Naštěstí (pro některé z vás) existují i pro Linux kvalitní a intuitivní IDE (ve smyslu podobnosti s tím, co jste viděli na jiných OS), nemluvě o přímé portaci komerčních produktů z Malé Měkké platformy (JBuilder)

Samozřejmě, že výše uvedené seznamy nejsou ani zdaleka kompletní! Je tam navrženo několik nástrojů pro základní orientaci. Výběr je navíc vymezen na programovací jazyky vyučované u nás na katedře v době našeho studia (c, c++, scheme, assembler, sr).
Tak, když už teď zhruba víte, co můžete očekávat, můžete začít se skutečnou prací. Následující odkazy vedou na užitečnější místa:

chicky