Organizační informace
Náplň cvičení
Cvičení z předmětu Operační systémy 1 jsou zaměřena na praktické seznámení s činností procesoru, překladu programů a základního rozhraní operačních systémů. Dále si představíme práci s procesy a vlákny v operačním systému Windows a Linux.
Konkrétně to znamená, že si představíme, jak jsou programy překládány ze zdrojových kódů, představíme si tzv. assembler, který umožňuje vytvářet programy na úrovni jednotlivých instrukcí procesoru, a ukážeme si, jak jednotlivé programy volají služby OS.
Pro úspěšné zvládnutí předmětu je nutná předchozí znalost jazyka C a základní uživatelské práce v operačních systémech Windows i Linux.
Materiály ke cvičení
Ke každému cvičení je připraven text, kde je vysvětlena probíraná látka a úkoly k procvičení. Texty budou zveřejněny s předstihem, a je proto dobré si je před cvičením projít, abyste se snáz zorientovali v probíraném učivu.
Jednotlivé texty i úkoly jsou koncipovány tak, abyste nemuseli pracovat s dalšími zdroji. Úkoly ke cvičením nejsou bodovány a slouží k tomu, abyste si mohli vyzkoušet, že probírané látce rozumíte. V případě, že nebudete něčemu rozumět, obraťte se primárně na vyučujícího nebo tradiční literaturu.
Nepoužívejte nástroje postavené na velkých jazykových modelech (LLM):
- Smyslem cvičení je seznámit se s činností procesoru a OS, nikoliv vyřešit zadané úkoly za každou cenu. Pokud úkol za vás vyřeší někdo (nebo něco) jiný, nebude to pro vás mít žádný přínos.
- Programy, které budeme na cvičeních vytvářet, budou velice úzce spojeny s konkrétním typem procesoru a operačního systému. LLM jsou z podstaty především generátory textu a nepracují se znalostmi o procesorech a operačních systémech. Proto při generování kódu v assembleru velice často generují chybný kód, ,,pletou si'' instrukce, nechápou pravidla, která je na jednotlivých OS nutné dodržovat apod.
To samé se týká služeb typu StackOverflow. Zde je potřeba sledovat, jestli odpověď odpovídá přesně vašim potřebám, například, jestli není odpověď pro OS Windows, přičemž vy hledáte řešení pro Linux.
Hardware a software
- Cvičení budou podle potřeby probíhat v operačním systému Linux a Windows.
- Programování v assembleru bude demonstrováno na procesorech s instrukční sadou AMD64, což zahrnuje i 64bitové procesory Intel. Z tohoto důvodu nepůjde řešit některé úkoly na počítačích s jiným typem procesoru, nejtypičtěji se to týká počítačů Apple s procesory M1 a výš.
- Na učebnách jsou nachystány počítače s oběma operačními systémy.
- K dispozici je dále Linuxový server
os.inf.upol.cz
, kam se dá přihlásit přes SSH. Přihlašovací údaje jsou ve tvarulogin@PRFAD
a heslo je stejné jako do domény. - Je dobré mít oba OS na počítači, např. pomocí virtualizace.
Podmínky pro udělení zápočtu
- V průběhu semestru budou dvě zápočtové písemky hodnocené 10 body a jedna opravná. (Počítají se vždy dva nejlepší výsledky). Tyto písemky budou vycházet z učiva probíraného na cvičeních.
- Za aktivní účast na cvičení je možné získat 0,5 bodu.
- K udělení zápočtu je nutné získat minimálně 70% bodů.
- Pokud se studentovi či studentce nepodaří získat zápočet pomocí bodů z písemek a cvičení, může mu nebo jí být přidělen bonusový úkol hodnocený až 5 body. Zadání bonusového úkolu je podmíněno získáním alespoň 55% bodů za cvičení a alespoň 50% z písemek.
Poznámky k hodnocení
- Aktivní účastí na cvičení se myslí přítomnost v učebně a řešení zadaných úkolů.
- Účast na cvičeních není povinná, ale je silně doporučovaná.