Informatická propedeutika I

Informatická propedeutika I je určena pro první ročník presenčního studia bakalářských oborů Informatika (INF), Aplikovaná informatika (AINF) a Výpočetní technika (VT). Jejím úkolem je teoreticky i prakticky připravit studenty na studium na universitě. Kurs je složen z přednášek a cvičení a na konci týdne nebo následující týden je zakončen zápočtovým testem. Propedeutika se věnuje zejména problematice práce v prostředí heterogenní počítačové sítě, základům práce s operačními systémy a úvodu do organisace studia na Katedře informatiky UP Olomouc.

Mezi přednášky a cvičení Informatické propedeutiky I jsou zařazeny přednášky o výzkumu v oblasti informatika na PřF UP v Olomouci a výzkumné a vývojové činnosti studentů na Katedře informatiky PřF UP a vysokých školách v ČR a ve světě.

Základní informace

Přednášky a cvičení již neprobíhají, probíhaly v prvním týdnu zimního semestru a držely se svého vlastního rozvrhu hodin. Kurs má rozsah 20 hodin, které jsou rozloženy mezi přednášky a cvičení. Cvičení probíhala ve čtyřech až pěti skupinách na počítačových učebnách. Studenti byli před cvičeními rozdělení do skupin podle abecedy. Účast na přednáškách a cvičeních byla nepovinná, avšak nanejvýš doporučená.

Studijní materiály

Dostupná literatura plně pokrývá obsah kursu. Většina publikací se ale věnuje pouze částem problematiky. Z větší části pokrývá obsah kursu původní učební text Viléma Vychodila shrnující základní problematiku operačích systémů UNIX, GNU/Linux a počítačových sítí. Poněkud obsáhlejší úvod do problematiky počítačových sítí lze najít v technickém reportu od Martina Kopky. Tato literatura je závazná. Další odkazy lze najít v seznamu přednášek.

[Ko96] Kopka, M. Počítačové sítě.
Katedra matematické informatiky, Olomouc, 1996. TR-CS-96-04.
[Vy01] Vychodil, V. Linux: Příručka českého uživatele.
Computer Press, Brno, 2003. ISBN 80-7226-333-1.

Z další literatury lze doporučit běžně dostupné překlady zahraničních titulů i některé domácí publikace. Detailnější soupis dostupné literatury je k nalezení v bibliografii [Vy01].

[Bo82] Bourne, S. R. The UNIX System.
Addison Wesley Longman, Inc., 1982.
[Ke84] Kernighan, B. W. -- Pike, R. The UNIX Programming Environment.
Prentice Hall Software Series, 1984.
[Sk93] Skočovský, L. Principy a problémy operačního systému UNIX.
Science, Veletiny, 1993.